Tek odaklı camları mineral ve organik olarak ikiye ayırmak doğru olur. Mineral camlar daha çok eskiden kullanılan bildiğimiz camdan üretilmiş olan gözlük camlarıdır. Organik camlara oranla daha net görüntü sağlasalar da bugün daha çok organik camlar tercih edilmektedir.

Tek odaklı camlar günlük hayatımızda uzak ve yakın gözlüklerinde kullanılır. Daha çok antirefle kaplamalı olanlar tercih edilir. Bu kaplama sayesinde güneşin etkin olduğu günlerde parlak alanlardan yayılan yansımalar veya akşam araç kullanırken karşıdan gelen aracın ışıklarından kaynaklanan yansımalar kısmen engellenir. Dolayısıyla tek odaklı camlarda kullanıcıyı yakından ilgilendiren özellik camın üzerinde bulunan kaplamanın kalitesidir. Bu kaplama biraz evvel saydığımız özelliklerin yanı sıra camınızın çizilmelere karşı daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Ne yapmayın ?

  • Asla reçetesiz cam almayın.
  • Göz numaralarınız sürekli olarak ilerleme eğilimi gösteriyorsa doktorunuza muayene olmadan yeni camlarınızı almayın. Aksi halde 6 ay sonra şikayetle doktora başvurup göz numaralarınız yeniden değiştiği için bir kez daha cam parası vermek zorunda kalabilirsiniz.